Zmień język na Polski Change language to English
Arrige Aures Newfoundland Kennel
Menu Główne
Nasze Psy
Dołącz do nas!
Kupujemy Psa
Chcemy mieć psa w domu

Taki zamiar nie jest obcy wielu ludziom. Lecz ten zamiar musi być dobrze przemyślany ponieważ jest to kontrakt podpisany na przynajmniej 12 - 14 lat, a nawet dłużej - tyle mniej więcej żyją psy.

Wielu ludzi podejmuje pochopnie decyzję nabycia psiaka, wynikiem tego są ofiary ludzkiej bezduszności które lądują na ulicy bądź w schronisku.

Kupno psa musi być dobrze przemyślane i zaakceptowane przez innych członków rodziny, ponieważ wiąże się to z dużą odpowiedzialnością, jak i kosztami utrzymania.

Musimy się zastanowić czy potrafimy wygospodarować dostatecznie dużo czasu aby regularnie wyprowadzać psa na spacer, karmić go, zapewnić mu opiekę lekarską.

Nie możemy zapominać również o naszych planach urlopowych - co zrobimy z psem?

Jeśli nadal jesteśmy zdecydowani na psiaka w domu, musimy się zastanowić jaki to ma być pies.

Mały, średni, duży, rasowy czy kundelek, szczeniak czy odchowany, suczka czy piesek. W podjęciu takiej decyzji mogą pomóc nam np. takie pytania "czy chcemy psa na polowania?", "czy może aby nasze dzieci miały towarzysza zabaw?", a może wiernego przyjaciela?

Po zadaniu sobie takich pytań możemy poszukać hodowcy ale gdzie?.

Najlepszym źródłem informacji są Związki Kynologiczne, tam możemy pytać o adresy hodowców, oraz w jakie dni odbywają się spotkania danej rasy, która nas interesuje.

Na spotkanie takie możemy się udać aby porozmawiać z innymi hodowcami o charakterze naszego przyszłego wybrańca, o problemach odchowu jak i o wielu innych ciekawostkach.

U hodowcy

Co powinno zwrócić naszą uwagę:

Przede wszystkim czystość pomieszczeń psów, zachowanie psów wobec właściciela, niejednokrotnie szczeniak sam potrafi pokazać swoim zachowaniem jak dany hodowca go traktuje czy pies darzy go zaufaniem czy się go boi.

Należy zadawać jak najwięcej pytań związanych z prawidłowym odchowaniem szczeniaka.

Dobry hodowca również powinien dowiedzieć się gdzie i w jakich warunkach będzie żył jego szczeniak jak również powinien zadbać o "instrukcje "o odchowie i pielęgnacji psa.

W schronisku

Czynimy dokładnie te same kroki co u hodowcy a nawet większe gdyż są to już psy raz lub dwukrotnie porzucone więc musimy się dowiedzieć w jakim stanie emocjonalnym jest wybrany przez nas pies.

Jest to ważne dla nas po to aby odpowiednio otoczyć naszego pupila opieką.

Szczenię czy dorosły?

Przeważnie każdy twierdzi że nie ma to większego znaczenia. Jednak między psem a suką jest różnica. Pies jest samodzielny, gwałtowny, zawadiacki potrafi prawie wszędzie znaczyć teren. Może zniknąć na kilka dni gdy w pobliżu jest suczka z cieczką. W konsekwencji może wrócić pogryziony przez innych adoratorów, bądź mogą być skargi od sąsiadów, że nasz pupil nie daje ludziom spać bo właśnie z powodu suczki wyje po nocach. Suczka jest bardziej delikatna i przywiązana do człowieka lecz niestety dwa razy do roku ma ruję tzw. cieczkę co zwabia okoliczne psy, również suczka z cieczką będąca w domu niestety brudzi ponieważ w tym okresie plami krwią. Lekarze weterynarii zalecają odpowiedni zastrzyk bądź sterylizację aby uniknąć takich problemów. Ja polecam specjalne majteczki, oraz dezodorant maskujący jej zapach.

Pies czy suka?

Najbardziej odpowiednim momentem zmiany domu szczeniaka jest wiek 8-12 tygodni, szczeniak jest wtedy jest najbardziej podatny na zmiany otoczenia i dość szybko godzi się na nowych właścicieli. Ma to dobre strony ponieważ nowy właściciel może ukształtować swojego nowego pupila co uszczęśliwi obie strony. Wymaga to jednak dużo pracy i czasu, niekiedy całych miesięcy.

Jeżeli decydujemy się na pieska w wieku 5-6miesięcy musimy dowiedzieć się czy pies jest zdrowy, czy nie miał za sobą jakiś przykrych doświadczeń z ludźmi bądź z psami, czy nie popełniono jakiegoś błędu w odchowie, ponieważ może to wpłynąć ujemnie na jego charakter. Co w konsekwencji może dać albo agresywnego psa, albo spłoszonego- posikującego na widok człowieka lub psa.

Żywienie i Pielęgnacja
Żywienie

Przez pierwsze dni po wprowadzeniu pieska do nowego domu zaleca się stosować tę samą dietę, którą do tej pory spożywał. Nagła zmiana w żywieniu jest szkodliwa dla szczeniaka może to się skończyć niepotrzebnym rozwolnieniem co w skutek tego prowadzi bardzo szybko do odwodnienia organizmu.

Plan żywienia szczeniąt:

Szczeniąt w wieku 8-10 tygodni:

 1. posiłek: godz. 7.00. Kleik ryżowy lub kaszka manna w letnim mleku, co dwa dni ugotowane na miękko jajko lub rozbite w mleku surowe żółtko.
 2. posiłek: godz. 11 00. Półtłusty posiłek; pierś drobiowa z ryżem i warzywami z niewielką ilością rosołu. Porcje rosołowe ugotowane na bardzo miękko i zmielone przez maszynkę do mielenia mięsa z marchewką i ryżem.
 3. posiłek: godz. 14.00. Sucha karma rozpuszczona w rosole z kurcząt z dodatkiem zmielonego mięsa z kością.
 4. posiłek: godz. 18.00. Półtłusty posiłek : biały twarożek z ryżem lub kaszą manną ugotowaną na mleku. Ryż ugotowany na miękko z dwoma jajami na twardo zalane mlekiem.
 5. posiłek: godz. 21.00. Półtłusty posiłek; wołowina chuda z ryżem i warzywami z niewielką ilością rosołu. Porcje rosołowe ugotowane na bardzo miękko i zmielone przez maszynkę do mielenia mięsa z marchewką i ryżem.

Szczeniętom czteromiesięcznym podajemy już tylko cztery razy dziennie, ostatni posiłek jest między 18-19, powinien on być posiłkiem głównym.

Pieski w wieku 5-6 miesięcy karmimy 3 x dziennie, z chwilą gdy pieski są starsze odejmujemy jeden posiłek.

Pies w wieku roku półtora do dwóch lat powinien być karmiony dwa razy dziennie. Pierwszy posiłek powinien dostawać po porannym spacerze gdy już odpocznie.

Miska z jedzeniem i piciem powinna być postawiona na podwyższeniu, tak żeby pies się nie schylał do jedzenia ponieważ prowadzi to do różnych skrzywień łap i kręgosłupa.

Witaminy: Salvikal, Fosforan wapnia, witamina A D3 E.

Szczepienia

 • 6 tydzień życia. Przeciw nosówce, parwowirozie.
 • 8 tydzień życia. Potrójne szczepienie przeciw nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, leptospirozie. Należy pamiętać o odpowiednim wpisie do książeczki szczepień.
 • 12 tydzień życia. Szczepienie potrójne lub poczwórne.
 • 16 tydzień życia. Szczepienie potrójne lub poczwórne.
 • 20 tydzień życia. Szczepienie przeciw wściekliźnie.
 • 1 rok życia. Pierwsze powtórzenie szczepień. Szczepienie poczwórne.

Dalsze szczepienia powtarzamy co roku przeciwko leptospirozie i wściekliźnie, a co dwa lata przeciwko nosówce i zapaleniu wątroby. Nie możemy zapominać o regularnym odrobaczaniu psów już od szczenięcia. Odpowiedni środek poradzi nam lekarz który będzie prowadził nam psa.

Należy pamiętać o odpowiednim wpisie do książeczki.

Plan odrobaczania szczeniąt

 • 2 tydzień życia
 • 4 tydzień życia
 • 8 tydzień życia
 • Co miesiąc do roku
 • Dorosłe psy co trzy miesiące - minimum dwa razy do roku

Dlaczego odrobaczamy nasze pieski?

Pies który jest zarobaczony chudnie i choruje może nawet paść, jego sierść będzie źle wyglądała, będzie matowa.

Jeśli dzieci wezmą na ręce zarażonego przez nicienie psa może się zdarzyć iż jaja tych pasożytów mogą przylgnąć do skóry, przekształcą się w larwy i wwiercą się w ciało dziecka, może to prowadzić do poważnych zachorowań.

Tasiemce mogą występować u psów stale, dlatego też musimy pamiętać o zwalczaniu pośrednich żywicieli takich jak psie pchły i inne pasożyty.

Mięso należy podawać psom ugotowane, ponieważ mogą w nim być nieduże tasiemce bąblowce, które zarażają także ludzi.

Pielęgnacja

Oczywiście nie możemy zapominać o pielęgnacji szaty naszego pupila jak i higieny.

Już od szczenięcia przyzwyczajamy do szczotki i grzebienia ale tak aby szczeniak się nie zraził do czesania ponieważ później na widok szczotki będzie uciekał. Psy na ogół lubią się czesać. Niezależnie od psa jego futro powinno być czesane i szczotkowane codziennie.

Najpierw szczotkujemy mocno pod włos aby poprawić ukrwienie skóry a równocześnie usunąć stary zniszczony włos, następnie przeczesujemy z włosem wzdłuż grzbietu oraz dłuższy włos na szyi, za uszami i nogach( zwłaszcza tylne nogi), okolice odbytu i ogon, gdyż to są najbardziej narażone miejsca na filcowanie się sierści. Psy możemy kąpać ale nie częściej niż co sześć do ośmiu tygodni, psy się nie pocą więc ich futro nie brudzi się zbyt szybko w normalnych warunkach.

Oczywiście jeżeli nasz piesek ubrudzi się podczas spaceru do tego stopnia iż nie pomoże wytarcie go wilgotną ściereczką wtedy kąpiemy go, nie stanowi to wielkiego problemu ponieważ na naszym rynku jest bardzo bogaty wybór środków do pielęgnacji zwierząt wraz z specjalnymi odżywkami do ochrony włosa. Musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniu podczas kąpieli uszu i oczu aby zapobiec niepotrzebnym zapaleniom.

Apteczka dla Psa

 • Salvikal witaminy
 • Termometr do mierzenia temperatury
 • Natrium Chloratum do przemywania oczu
 • Tabletki węgla
 • Nożyczki do pazurów
 • Pipeta
 • Gaza opatrunkowa
 • Wata, waciki do czyszczenia uszu
 • Jodyna
 • Tabletki na odrobaczenie
 • Bandaż
 • Szampon

Konkurs WWW - www.forumweb.pl