Zmień język na Polski Change language to English
Arrige Aures Newfoundland Kennel
Menu Główne
Nasze Psy
Dołącz do nas!
O Rasie

Data publikacji obowiązującego wzorca: 29.10.1996

Przeznaczenie

Pies zaprzęgowy przy ciężkich ładunkach, pies do pracy w wodzie Klasyfikacja FCI: Grupa 2, sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, rasy pokrewne (Sekcja 2. 2 Molosy).

Nie podlegają próbom pracy.

Wrażenie ogólne

Nowofundland jest masywnym psem. o mocnym tułowiu, dobrej muskulaturze i dobrej koordynacji ruchowej.

Proporcje

Długość tułowia mierzona od stawu barkowego do guza kulszowego, jest większa niż wysokość w kłębie. Tułów zwarty. U suk tułów może być nieco dłuższy i mniej masywny niż u psów. Głębokość klatki piersiowej jest nieco większa niż odległość od klatki piersiowejdopodłoża.

Głowa

Masywna. Głowa suki taka sama w ogólnym zarysie jak psa, ale nieco lżejsza.

Mózgoczaszka

Czaszka: szeroka, lekko wysklepiona kość ciemieniowa, bardzo mocno rozwinięta kość potyliczna.

Stop: Zaznaczony, ale nigdy ostro.

Trzewioczaszka

 • Nos: duży, dobrze pigmentowany, o dobrze rozwiniętych nozdrzach. Czarny u psów czarnych i biało-czarnych, brązowy u psów brązowych.
 • Kufa: wyraźnie graniasta, głęboka i umiarkowanie krótka, pokryta krótkim, delikatnym włosem, pozbawiona zmarszczek. Kąt wargowy widoczny, ale nie przesadnie zaznaczony. Fafle: miękkie.
 • Zgryz: zgryz nożycowy lub cęgowy.
 • Oczy: stosunkowo małe, umiarkowanie głęboko lecz szeroko osadzone: trzecia powieka niewidoczna. Ciemnobrązowe u psów czarnych i biało-czarnych, jaśniejsze dopuszczalne u psów brązowych.
 • Uszy: stosunkowo małe, trójkątne, o zaokrąglonych końcach, osadzonych daleko w tyle głowy, dobrze przylegające. Długość ucha u dorosłego psa jest taka, aby przy mierzeniu sięgało do wewnętrznego kącika oka.

Szyja

Mocna, muskularna, dobrze osadzona na łopatkach, długa na tyle, aby pozwalała na dumne noszenie głowy. Bez przesadnego podgardla.

Tułów

O masywnym kośćcu. Oglądany z boku głęboki i mocny.

 • Górna linia: horyzontalna i stabilna od kłębu do zadu.
 • Grzbiet: szeroki.
 • Lędźwie: mocne i dobrze umięśnione. Zad: szeroki, opadający pod kątem około 30°.
 • Klatka piersiowa: szeroka, pojemna i głęboka, z dobrze wysklepionymi żebrami.
 • Linia dolna i brzuch: prawie horyzontalna, nigdy podciągnięta.
Kończyny tylne

Ponieważ zdolność do uciągu dużych ciężarów, do pływania oraz dynamicznego, przestrzennego kroku zależy w dużej mierze od kończyn tylnych, ich budowa ma u nowofundlanda ogromne znaczenie. Miednica powinna być mocna, szeroka i długa.

 • Uda: szerokie i muskularne.
 • Kolana: dobrze katowane, ale nie aż tak, aby pies sprawiał wrażenie kucającego.
 • Podudzie: mocne i dość długie.
 • Staw skokowy: stosunkowo krótki, bardzo nisko ustawiony; stawy równoległe do siebie i szeroko rozstawione; nigdy nie wykręcone ani na zewnątrz ani do wewnątrz.
 • Łapy: mocne i zwarte. Wilcze pazury, jeśli są, należy usunąć.

Ogon

U pływającego nowofundlanda pełni rolę steru: dlatego nasada powinna być mocna i szeroka. U stojącego psa ogon zwisa w dół. ewentualnie nieznacznie podkręcony na końcu; sięga do pięty, lub nieco poniżej. W ruchu lub podnieceniu ogon noszony jest w linii poziomej, nieznacznie podkręcony na końcu, nie może być nigdy zakręcony nad grzbietem ani też wciśnięty pod brzuch.

Chody

Ruch nowofundlanda charakteryzuje długi wykrok przednich kończyn i mocny napęd kończyn tylnych, dające wrażenie swobody i siły. Lekkie kolebanie grzbietu jest naturalne. Gdy pies przyspiesza, kończyny wykazują tendencję do zbieżnego stawiania, linia grzbietu pozostaje pozioma.

Włos

Odporny na przemoczenie i wilgoć. Włos okrywowy umiarkowanej długości i prosty, bez lokowatości. Lekko falisty dopuszczalny. Podszerstek miękki i gęsty, gęstszy zimą niż latem, ale zawsze obecny na zadzie i klatce piersiowej. Włos na czaszce, kufie i uszach krótki i delikatny. Pióro na przednich i portki na tylnych kończynach. Gęsty, długi włos pokrywa całkowicie ogon, nie tworzy jednak pióra. Trymowanie i strzyżenie szaty nie jest popierane.

Umaszczenie

 • Czarne: jest tradycyjnym umaszczeniem Nowofundlanda. Kolor jak najbardziej jednolity, ale nieznaczny brązowy nalot dopuszczalny. Białe znaczenia na piersi, palcach i/ lub na końcu ogona dopuszczalne.
 • Biało-czarne: ma dla rasy historyczne znaczenie. Preferowane rozmieszczenie znaczeń: czarna głowa z białą strzałką schodzącą na kufę, czarne symetrycznie zachodzące na boki siodło, czarny zad i czarna wierzchnia część ogona. Pozostałe partie ciała są białe, mogą mieć jednak minimalne czarne nakrapianie.
 • Brązowe: odcienie od czekoladowego do koloru brązu. Białe znaczenia na piersi, łapach i/lub końcu ogona dopuszczalne.

Na wystawach psy są oceniane bez podziału na umaszczenia w klasach.

Wielkość

 • Wysokość w kłębie:
  Psy: 71 cm, Suki 66 cm.
 • Przeciętna waga:
  Psy: około 68 kg, Suki: około 54 kg.

Duże gabaryty psa pożądane, ale nie są oceniane wyżej niż harmonijność, ogólne wrażenie, solidność konstrukcji i prawidłowy ruch.

Wady

 1. Ogólne wrażenie: wysokonożność, brak masy.
 2. Ogólna budowa kośćca: ociężały wygląd, delikatny kościec.
 3. Charakter: agresywność, bojażliwość.
 4. Głowa: wąska.
 5. Kufa: spiczasta lub długa.
 6. Fafle: wyraźne.
 7. Oczy: okrągłe, wyłupiaste, żółte, widoczna trzecia powieka.
 8. Grzbiet: karpiowaty, miękki lub łękowaty.
 9. Ogon: krótki, długi, załamany, skręcony na końcu.
 10. Kończyny przednie: miękkie nadgarstki, płaskie łapy, łapy ustawione do środka lub na zewnątrz, brak błony między palcami.
 11. Chody: ruch drobiący, powłóczący, "dryfujący"- oś ciała niezgodna z kierunkiem ruchu, zbyt wąsko stawiane kończyny, ruch plączący, krzyżowanie kończyn przednich, rozbieżne lub wyraźnie zbieżne ich stawianie. inochód.
 12. Włos: całkowicie nastroszony. Brak podszerstka.

Wady dyskwalifikujace

 1. Usposobienie inne niż wzorcowe.
 2. Przodozgryz, tyłozgryz, skrzywienie żuchwy.
 3. Krótki i gładki włos.
 4. Znaczenia w innym kolorze niż biały u psów czarnych i brązowych.
 5. Każde inne umaszczenie niż czarne, biało-czarne i brązowe.

UWAGA: Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra, w pełni usytuowane w mosznie!

Konkurs WWW - www.forumweb.pl